Valóban szükségem van hallókészülékre?

 

Az utóbbi időben úgy érzi, hogy nem hall és nem ért mindent megfelelően? Vagy talán mindig is voltak hallásproblémái? Itt megtudhatja, hogy milyen jelek utalnak a nagyothallásra, és mikortól ajánlott hallókészüléket használnia. Továbbá az is kiderül, hogy mindkét fülén szükség van-e hallókészülékre.

 

Hallókészülékre van szükségem?

Több millióan küzdenek a nagyothallással vagy egyéb hallásproblémákkal. A meggyengült hallás pedig nem csak az idősebbeket érinti, hanem egyre gyakoribb a fiatalok, sőt a gyermekek körében is. A hallásveszteség a legkülönfélébb módokon jelentkezhet. A leggyakoribb hallásproblémák közé tartozik többek között a veleszületett vagy szerzett siketség, az időskori nagyothallás, a hirtelen hallásveszteség/hallásvesztés, a fülzúgás, a megfázás következtében kialakuló hallászavarok, a szenzorineurális halláscsökkenés és az akusztikus trauma.

Ha valaki nem veleszületett halláscsökkenéssel vagy siketséggel él, a hallásveszteség általában lassanként és észrevétlenül alakul ki. A halláscsökkenés gyakran előbb tűnik fel a barátoknak és a családtagoknak, mint magának az érintettnek, és ők hívják fel a nagyothalló figyelmét a problémára. De honnan ismerhetjük fel mi magunk, hogy már nagyothallunk, és hasznunkra válna egy hallókészülék?

A következőkben összegyűjtöttünk néhány olyan jelet, amelyek halláscsökkenésre utalhatnak:

  • A barátai vagy családtagjai figyelmeztetik, hogy nagyon hangosan szól a tévé?
  • Az a benyomása, hogy a beszélgetőpartnerei nagyon halkan beszélnek vagy csak motyognak?
  • Nehezen követi nyomon a beszélgetéseket, mivel a magas frekvenciájú mássalhangzókat (pl. sz, t, f, p, k) és egyéb mássalhangzókat (pl. cs, s) tartalmazó szavak érthetetlenné válnak?
  • Csak nehezen tud odafigyelni a beszélgetőpartnerére, és nem tudja pontosan követni, hogy miről van szó?
  • Önnek is az az érzése, hogy már nem hall olyan jól?
  • Egyre nehezebben hallja meg az olyan fontos zajokat, mint a riasztó, a telefon vagy a csengő?
  • Már nem hallja olyan jól a magasabb hangokat, például a madárcsicsergést, mint korábban?
  • Már kihívást jelentenek a munkahelyi beszélgetések és megbeszélések is?

Ezek mind halláscsökkenésre utalhatnak

Amennyiben nem biztos abban, hogy hallásveszteséggel küzd-e, a legjobb, ha időpontot foglal hozzánk ingyenes hallásvizsgálatunkra, hogy hallásproblémája van, vagy nagyothall, azt audiológusunk vagy fül-orr-gégész szakorvosunk rövid időn belül megállapítja. A szakértő azonosítani tudja a probléma okát, megfelelő terápiát tud javasolni Önnek, és meg tudja ítélni, hogy szüksége van-e hallókészülékre ahhoz, hogy újra jobban halljon.

Amennyiben hallókészülékre van szüksége, itt többet is megtudhat a hallókészülékek különböző fajtáiról. A megfelelő modell kiválasztásában szívesen segítenek Önnek hozzáértő kollégáink.